Co to są lokaty terminowe

kosztorysy kalkulator finanse kryptowaluty budowa domy w zdrowiu

Prawdopodobnie każdy z nas zastanawiał się w którymś momencie swojego życia, czy warto w jakiś sposób odkładać pieniądze na przyszłość, czy raczej żyć chwilą, bawić się i nie martwić o przyszłość. Cały jednak ambaras w tym, że na starość trzeba za coś żyć i co z tego, że na studiach się wybawisz, a potem będziesz pracował tam gdzie chciałeś, ale za mizerne pieniądze? W takim momencie przydają się lokaty terminowe.

Co to jest lokata pieniędzy?

Lokatą nazywamy wszelakie inwestycje mające przynieść nam zysk w czasie. Załóżmy, że jeśli kupisz kawałek ziemi za kilka tysięcy złotych to z czasem będziesz w stanie odsprzedać ten kawałek ziemi ze znacznym zyskiem, jako że ziemia nie traci na wartości. W ten sposób inwestujesz pieniądze na przyszłość. Lokatą zatem będzie wszelakie inwestowanie pieniędzy, lub jak kto woli zamrażanie kapitału, aby to przyniosło zyski na dłuższą metę.

Lokaty terminowe natomiast są szczególną formą inwestowania pieniędzy. Te formę oferują jedynie banki i spółdzielnie bankowe i żadna inna forma działalności, co jest ważne w przypadku wykrywania oszustów.

Lokata ta ma na celu przede wszystkim zamrożenie kapitału oraz uzyskanie z niego zysku w banku. Na początek ustalamy, na jak długi okres będziemy decydowali się na przekazanie bankowi naszych oszczędności. Reguła jest prosta – im dłużej pieniądze będą przebywały na koncie banku, tym większy procent od nich otrzymamy.

Lokaty terminowe – czym się odróżniają od innych?

Lokaty terminowe są o tyle opłacalne, jeśli posiadamy sporo czasu oraz możemy pozwolić sobie na taką formę oszczędzania pieniędzy. Bo wszak zawsze może zdarzyć się tak, że nagle ktoś zachoruje i pieniądze będą potrzebne od zaraz. Ale nie zapominajmy, że jeśli zerwiemy umowę z bankiem to możemy pożegnać się z odsetkami jakie zebraliśmy przez ten czas. Co gorsza, może zdarzyć się, że nawet zapłacimy ekstra karę za złamanie umowy.

Niemniej dalej lokata terminowa to jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów oszczędzania.

Co to są lokaty terminowe
Przewiń na górę